Blue Fox damerna inleder med cupspel

Blue Fox damerna inleder säsongen på lördag när det spelas matcher i finska cupen i Stjärnhallen. De första omgångarna av finska cupen spelas som gruppspel där några lag samlas i samma hall för att möta varandra. I Nykarleby deltar förutom Blue Fox, FBC Remix från Storkyro, SB Vaasa och Papas från Kajana.

Julina Lindholm, Emma Nordström och Simone Blom fortsätter alla i Blue Fox damerna.
Foto: Glenn Hägg

Blue Fox damernas trupp har genomgått en del förändringar efter förra säsongen. Suvi Hautala, Noora Lapinkoski, Lotta Rolander och Linda Vuorinen har flyttat till Jeppis FBC. Tanja Rintamäenpää har lämnat för moderklubben FBC Remix, Lena Gillberg siktar på att spela med Crusaders från Korsholm och Susanna Österman har flyttat till landets södra delar och kommer att ha paus från innebandyn.

Blue Fox har i dagsläget kontrakt med 16 utespelare och 2 målvakter.

Utespelare
Julina Lindholm, Michelle Björkholm (mellanår), Jessica Storskrubb, Rose-Marie Sandin, Victoria Blomqvist, Evelina Rudnäs, Johanna Strömsholm, Simone Blom, Tove Kjellman (mellanår), Lina Nyby, Emma Vähäkangas, Emma Nordström, Milla Johansson (B-jun), Elin Wik (B-jun), Noora Isomäki (B-jun) och Alma Hedman (B-jun)

Målvakter
Hannah Pekkarinen och Lisette Blomqvist

Även ledarsidan har genomgått en del förändringar. Andreas Nyby fortsätter som huvudtränare, men har nu hjälp av Ann-Sofie Leppänen och Simone Blom. Ny lagledare är Ole Lindholm.

Efter att man tappat en del spelare från förra säsongen, så består laget i nuläget enbart av spelare som är fostrade i Blue Fox. Michelle Björkholm och Tove Kjellman är tillbaka efter mellanår. In i truppen kommer också fyra nya spelare från föreningens duktiga B-juniorer som två säsonger i rad spelat i FM-serien. Andreas Nyby berättar att man ännu siktar på att skriva kontrakt med 2-3 spelare, men avslöjar inte i det här skedet vem det är frågan om.

På lördag startar alltså säsongen för Blue Fox damerna. Kl. 11.00 möter man FBC Remix. Drygt en timme senare, kl. 12.15, möts SB Vaasa och Papas från Kajana. Eftersom föreningens A-flickor spelar FM-kval samma dag, så går damerna in i cupen med en aningen tunn trupp.

Matchprogram
Kl. 11.00 Blue Fox – FBC Remix
Kl. 12.15 SB Vaasa – Papas
Kl. 14.30 Vinnare 1 – Vinnare 2
Kl. 15.45 Förlorare 1 – Förlorare 2
Kl. 18.00 Förlorare 3 – Vinnare 4

Matchprogrammet hittar du även via Tulospalvelu där du kan följa med resultaten i realtid.

Blue Fox kommer att spela minst två matcher under dagen, men det kan även blir tre matcher beroende på resultaten i de två första matcherna. Inträdet är fritt till alla matcher under dagen, men i hallen kommer att finnas ett café. Välkomna att stöda Blue Fox damerna på hemmaplan!

Senast uppdaterad onsdag, 28 augusti 2019 22:36