Festlig 30-årsjubileumsmatch

Innebandyföreningen Blue Fox firade stort på lördag när man bjöd in till jubileumsmatch för att fira 30 år av innebandy i Nykarleby. Publiken bjöds på en jubileumsmatch i sann All Star anda med både teknikutmaningar och spelsekvens. Fyra av föreningens största legendarer hyllades samtidigt genom att deras spelskjortor upphängda längs med ena långsidan avtäcktes.

De vita spelarna från Blue Fox dam- och herrlag, samt All Stars i blått.
Foto: Glenn Hägg

Matchen fick en fin inramning när den inleddes med att föreningens juniorer tågade in till tonerna av The Scripts låt ”Hall of Fame”. Därefter presenterades de två lagen. Först ett lag klätt i vitt bestående av spelare från dagens herr- och damlag och sen All Star laget i blått med större delen av föreningens alla legendarer.


Föreningens juniorer tågar in i hallen.

Därefter följde nationalsången med Mathias Nylund och tal av föreningens ordförande Marko Löija.


Marko Löija

När det blev dags att hylla legendarerna släcktes belysningen i salen och en spotlight riktades mot förhänget. Avtäckningen avslöjade att Torolf ”Turbo” Käld, Andreas Haglund, Jori Isomäki och Johnny Ojala var de vars spelskjortor föreningen valt att hissa i taket. Isomäki och Ojala intervjuades av Antti Koivukangas som för dagen fungerade som speaker.


Käld, Haglund, Isomäki och Ojala var de spelare som föreningen valt att hylla.

Innebandyföreningen Blue Fox mottog därefter uppvaktningar av Nykarleby stad, Jeppis FBC, NIK och Muik Hockey. Efter uppvaktningarna följde teknikutmaningar mellan de två lagen. De tre olika grenarna var hårdaste skottet, teknikbana och prickskytte. Tre deltagare från vartdera laget deltog i varje gren. Blue Fox All Stars gick segrande ur teknikutmaningen och därmed fick man inleda matchen i en 1-0 ledning.


Jonathan Sjöblom besegrade något överraskande Jarno Pahakakangas i hårdaste skottet.


Markus Backlund har precis prickat hinken i teknikbanan och firar inför publiken.


Antti Koivukangas ser på medan Niklas Nybäck och Elliot Wingren tackar varandra i prickskyttet. I bakgrunden domaren Mikko Helanen.

Före själva matchen blev det paus och publiken bjöds på kaffe och Blue Fox-bakelse. Matchen spelades sen i två gånger 20 minuter effektiv speltid, där det bjöds på riktig innebandyshow, med massor av spex och en hel del mål av det mera ovanliga slaget.


Publiken bjöds på kaffe och Blue Fox-bakelse.


Jari Koskinen var mitt under pågående match upp på läktaren och gav Kennet Svanbäck en kram och
en slickepinne.


En frislagsvariant av det något ovanligare slaget där Johnny Ojala gjorde mål. Jori Isomäki och Patrik
Högstedt lyfter målet.

Blue Fox All Stars - Blue Fox
1-0 Tekniktävling

Period 1
1-1 2:14 Fredriksson (Nikonen)
1-2 15:08 D.Lillas (Krokvik)
2-2 15:37 Ojala (Tyni)
3-2 19:00 Fredriksson

Period 2
3-3 22:25 Isomäki (Ojala)
4-3 27:57 Ludén (Lind) NÖ
4-4 28:29 A.Lillas (D.Lillas)
5-4 29:55 Koskinen (Enlund)
5-5 31:51 Smedman (Nylund)
6-5 32:15 Englund SL
6-6 36:44 Nyby (Vähäkangas)
6-7 39:07 Fredriksson (Lillas)

Straffar        
Elliot Wingren (Alf Hermanson) -   Kim Nyström (Anton Kronqvist) -
Lina Nyby (Mikael Enlund) -   Olav Hermanson (Hannah Pekkarinen) -
Jhonny Fredriksson (Alf Hermanson) +   Ronny Höglund (Anton Kronqvist) +

Matchen slutade därmed 8-7 till laget bestående av dagens Blue Fox-spelare.

Matchen blev en festlig tillställning med över 400 inbetalade och totalt 550 personer i publiken. Innebandyföreningen Blue Fox vill rikta ett stort tack till All Stars laget, dam- och herrlaget, alla juniorer och deras tränare och lagledare, Antti Koivukangas, domarna och publiken!

Mera bilder från matchen hittas på Facebook.